تصویر ۴۰ هزار ساله انسان بالدار در تیمره خمین

خیمن – ایرنا – پژوهشگر سنگ نگاره های ایران گفت: انسان بالدار نقش اسرارآمیزی است که در منطقه تیمره شهرستان خمین کشف شده است.

تصویر انسان بالدار در سنگ نگارهای تیمره اطراف خمین

تصویر انسان بالدار در سنگ نگارهای تیمره اطراف خمین

محمد ناصری فرد در گفت وگو با خبرنگار ایرنا افزود: این تصویر نقش انسانی با دست های گشوده و بسیار بزرگ و بال مانند بوده که نمادی انتزاعی و سمبلیک است و نشانه انسان پرنده نیست.
وی اظهارکرد: انسان بالدار نشان از انسان هایی دارد که از سیارات دیگر به زمین آمده اند و نشانگر آن است که در ادوار کهن نقش آفرینی ها مداومت داشته و شاید حداقل تا هزار سال پیش و بعد از آن دوره ها ما شاهد ایجاد نقش های جدید از انسان های بالدار نیستیم .
ناصری فرد گفت: این نقوش مقدس نبودند و یا آرزوی پرواز را نمی رساند زیرا اگر چنین بود باید به شکلی تا دوران معاصر نیز ادامه پیدا می کرد اما چنین چیزی اتفاق نیفتاده است.
وی ادامه داد: شبیه این تصویر در پارک ملی یلواستون ایالات متحده است که از بومیان سرخ پوست حدود ۱۰هزار سال پیش به جا مانده است .
پژوهشگر سنگ نگاره های ایران ادامه داد: از آمریکا تا اروپا و سیبری در نقاشی های غارها و در سنگ نگاره ها نقش دستی با پنجه پیدا شده است که اغلب به تعداد کنار هم نقش شده اند.
وی گفت: این نقش در تیمره هم وجود دارد که نمادی کهن از پیمان بستن است و برخی محققان معتقدند این نمادهای یکسان در ذهن انسان بیش از تاریخ به همسانی ژنتیکی ذهن انسان و واکنشهای آن به محیط اطراف برمی گردد و به تجارب و خاطراتی از نسل های قبل که در ضمیر ناخودآگاه انسان باقی می ماند.
ناصری فرد افزود: نقش های شبیه انسان بالدار یا انسان دیو پیکر و عظیم با شاخک هایی بر سر که در تیمره خمین نیز وجود دارد گاهی نشانه ملاقات هوشمندان فرازمینی با انسان دانسته شده اند.
۲۱ هزار سنگ نگاره به عنوان کهن ترین آثار تاریخی و هنری جهان با قدمت ۴۰ هزارساله متعلق در خمین وجود دارد.

منبع: خبر گزاری ایرنا

 

مطالب مرتبط:

راهنمای بازدید از سنگ نگاره های تیمره

سنگ نگاره های دره توت روستای چهار طاق

سنگ نگاره های رباط مراد

سنگ نگاره های آشمسیان

تیمره کجاست؟

 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *