قالی بران چیست؟

قالی بران چیست
رسم قالی بران با توجه به ارزشی که قالی در گذشته در اقتصاد خانوار های روستایی خمین داشته با آداب و رسوم خاصی همراه بوده است و زمانی که قالیبافان پس از ماه ها زحمت حاصل کارشان را روانه بازار می کردند با آیینی خاص، دست بافته را از دار به پایین آورده و به شکرانه تلاش خود را به جا می آوردند.
بافندگان در ماه های متوالی با سرانگشتان هنرمند خود دانه به دانه گل و بوته را در تافتن تار به پود قالی خلق می کردند و پایان کارخود را با آدابی خاص و با دعای برکت و خیر به انجام می رساندند.
مردم خمین اعتقاد داشتند که بریدن قالی در ایام عید و شادی خوش یمن است بنابراین بیشتر آیین قالی بران خود را در نیمه برات یا نیمه شعبان و یا روزهای پنجشنبه یا جمعه که منتسب به ولی عصر(عج) است و یا میلاد ائمه معصومین (ع) برگزار می کردند.
در باور قالیبافان خمینی در ایام سوگ به ویژه عزای بزرگان دینی و یا در سوگ عزیزان و نزدیکان برپاکردن دار قالی، حضور در پای دار و بریدن آن خوش یمن نبوده و به طور معمول در این ایام فعالیت فرشبافی را راکد می گذاشتند.
آیین روز قالی بران به طور معمول با فراخوان در بین خویشان و همسایگان همراه بوده و همه دور هم گرد می آمدند و صاحب قالی به فراخور ابعاد قالی بساط میهمانی و پذیرایی به راه می انداخت و این رسم برای قالی هایی که ابعاد بزرگ داشت، با نثار قربانی و سفره های شام و ناهار همراه بود.
قالی بران
در این رسم، صاحب قالی با نظافت و آب و جارو، محوطه کارگاه بافت فرش را برای حضور میهمانان حاضر می کرد و با اسفند دود به استقبال همسایگان و اقوام می رفت و میهمانان حاضر نیز با صلوات و خواندن اشعار مجلس را گرم می کردند.
در اآیین قالی بران، قیچی که برای بریدن تارهای قالی از دار انتخاب شده بود،در دست راست دخترها می دادند و بر این باور بودند که این عمل بخت گشایی می کند و یا زنی که سال ها در انتظار فرزند بود با دردست گرفتن این قیچی آرزو و مراد خود را تکرار می کرد و همه برای برآورده شدن حاجات جمع صلوات می فرستادند.
سر ریشه های قالی که چیده می شد به یاد شهید کربلا به آب سپرده می شد و قالیبافان خمینی بر این باور بودند که اقتصاد و معیشت خانوار مانند دیگر ابعاد زندگی باید آمیختگی با مسایل و فرایض دینی داشته باشد.
وقتی قالی از دار به پایین آورده می شد، بساط شادی در بین میهمانان بالا می گرفت و پختن ‘آش قالی’ نیز از دیگر آیین هایی بود که انجام می شد.
بافنده زن در روز قالی بران از همسرش هدیه ای می گرفت و برخی از میهمانان نیز به یمن ثمره چندین ماهه زحمت بافنده برای وی پیش کشی می آوردند.
بریدن قالی
 مراسم قالی بران ۹۵ خمین تیمره
۲۰۱۶۷۲۵۱۲۱۲۱۲۵۶۱۷۵۱۸a
 مراسم قالی بران ۹۵ خمین تیمره
IMGe08d476e4c9becf271ed9f85f207fd4f
هدیه کله قند به بافنده قالی – مراسم قالی بران ۹۵ خمین تیمره

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *